Elektronická zabezpečovací signalizace (EZS)

Někdy též: Poplachové zabezpečovací a tísňové systémy (PZTS). To vše jsou názvy pro to, co naši zákazníci nazývají jednoduše a výstižně jako alarm, resp. alarmy.

Elektronická zabezpečovací signalizace a poplachové zabezpečovací systémy

Systémy EZS realizujeme zásadně pouze z certifikovaných prvků. Konfiguraci systému navrhujeme dle ČSN EN 50131-1 a dle doporučení České asociace pojišťoven.

Norma ČSN EN 50131-1 rozděluje systémy EZS do 4 stupňů dle rizika:

  • stupeň zabezpečení 1 pro nízké riziko
  • stupeň zabezpečení 2 pro nízké až střední riziko
  • stupeň zabezpečení 3 pro střední až vysoké riziko
  • stupeň zabezpečení 4 pro vysoké riziko

Rodinné domy a byty spadají většinou do stupně 1 a 2.  Do stupně 3 spadají např. zlatnictví apod. a do stupně 4 strategicky důležitá místa – např. tiskárny cenin apod.

Systém EZS určitého stupně musí být složen z prvků certifikovaných pro tento stupeň (nebo pro stupně vyšší) a konfigurace prvků musí splňovat požadavky pro tento stupeň.

Potvrzení, že systém splňuje podmínky pro určitý stupeň zabezpečení vystavujeme zákazníkovi ve formě tzv. atestu na formuláři České asociace pojišťoven.

Pro nízká a střední rizika, tj. systémy stupně 1 a 2, používáme techniku vyráběnou českým výrobcem – firmou JABLOTRON (www.jablotron.cz), která dle našeho názoru poskytuje prvky výborné technické úrovně za solidní cenu. Tyto prvky dodáváme za ceny, doporučené výrobcem.

Pozornosti všech zákazníků v této kategorii doporučujeme především novou rodinu ústředen JA-100:
http://www.jablotron.com/cz/

Tyto ústředny přinášejí řadu pokrokových řešení, z nichž snad nejvýznamnější je nový, unikátní způsob ovládání, který ocení především ti, kdo potřebují systém rozdělit na více samostatně ovládaných částí. A tradičně vynikající je komunikátor těchto ústředen, jenž umožňuje uživateli jak hlasovou komunikaci, tak komunikaci prostřednictvím SMS a kromě toho také GPRS datovou komunikaci s pultem centrální ochrany (PCO).

Ostatně technicky pokroková a na trhu zcela výjimečná úroveň komunikace ústředen firmy Jablotron s uživateli, resp. PCO, byla dle našeho názoru tím hlavním parametrem, který rozhodl o tom, že Jablotron během několika let zcela ovládl český trh se systémy stupně 1 a 2 a vytlačil z něj zahraniční výrobce, jejichž výrobky dříve na našem trhu dominovaly.

​​​​

Pro zabezpečení stupně 3, resp. 4 navrhujeme a dodáváme systémy na bázi ústředen Galaxy Dimension (Galaxy Dimension-popis, Galaxy Dimension -parametry) firmy Honeywell.

U rozsáhlých systémů je spolehlivost systému z velké míry předurčena použitými detektory (čidly). Proto používáme v těchto aplikacích kvalitní detektory renomovaných výrobců s dlouholetou tradicí – jako je například japonská firma Optex: http://www.optex.co.jp/e/sec/index.html.

​​​​

Optex je nejen výrobcem výborných detektorů pro vnitřní použití, ale je rovněž předním světovým výrobcem detektorů pro venkovní použití. Strašákem všech výrobců detektorů jsou tzv. „falešné poplachy“, tj. případy, kdy detektor vyhlásí poplach tehdy, když by neměl. Například u pohybových detektorů se to může stát v důsledku elektromagnetického rušení, v důsledku silného zdroje světla v zorném poli detektoru, v důsledku pohybu vzduchu okolo detektoru, v důsledku pohybu drobných zvířátek před detektorem, v důsledku toho, že do detektoru se dostane hmyz, atd, atd. Každý zkušený technik by dokázal na toto téma mluvit hodiny.

Je zřejmé, že venkovní detektory jsou vystaveny mnohem silnějšímu vlivu všech potenciálních zdrojů „falešných poplachů“. A pokud se výrobce se všemi těmito vlivy umí u venkovních detektorů vypořádat tak dobře, jako to umí Optex, můžete si být jisti, že tím spíš umí vyrobit spolehlivá čidla pro vnitřní prostředí, kde jsou nároky mnohem nižší.

Uvažujete o zřízení alarmu (systému EZS, resp. PZTS)?
Rádi Vám poskytneme nezávaznou konzultaci a bezplatně zpracujeme nabídku.

Firma je prověřena
Národním bezpečnostním úřadem

Logo NBU​​​

Firma je registrována
Česku asociací pojišťoven

Logo CAP​​​

Firma je členem
Cechu el. požární signalizace

Logo Cechu EPS​​​